Historie
You are here: Úvod - Historie

Historie

Drtinova rozhledna

Na počest významného rodáka Prof. PhDr. Františka Drtiny z nedalekého Hněvšína byla dne 11. července 1926 slavnostně otevřena nová dřevěná rozhledna na vrchu Besedná (496 m), který se nachází nedaleko Živohoště. Drtinova rozhledna byla 22 m vysoká, ve tvaru husitské hlásky. Postavili ji místní turističtí nadšenci na Besedné, kam právě František Drtina rád chodil a kde se inspirovali i jeho přátelé jako Alois Jirásek, Julius Zeyer či Josef Suk.

Celý článek...

 

František Drtina

František Drtina, po kterém nese rozhledna na Besedné svoje jméno, se narodil 3.10.1861 v rolnické rodině v nedalekém Hněvšíně (dnes je součástí obce Chotilsko). Ve svých 11 letech odešel na studia do Prahy. V roce 1880 byl přijat na Karlo-Ferdinandovu univerzitu, kde od roku 1882 učil i T.G.Masaryk.

Ten poslal Františka Drtinu na univerzitu do zahraničí a tak se dostal do Berlína, Curychu, Paříže a Oxfordu. Po návratu učil na několika pražských gymnáziích. V r. 1891 se habilitoval u prof. Masaryka, v r. 1898 byl jmenován mimořádným profesorem filosofie a pedagogiky, v r. 1903 se stává řádným profesorem.

Celý článek...

 

Dobové fotografie

Rozhledna Besedná ...
Rozhledna Besedná ...
Rozhledna Besedná ...
Rozhledna Besedná ...
Rozhledna Besedná ...
Rozhledna Besedná ...

Historické dokumenty